Ture fordelt på de gamle amter

Nordjylland

1. Ved Tversted Plantage
Turleder: Tage Burholt
Tidspunkt: 10.00 – 12.00
Mødested: Plantørvej, P-pladsen ved Tverstedsøerne
Medbring: Proviant

2. Tornby Klitplantage – Liver Å
Turleder: Erik Hammer
Tidspunkt: 12.30 – 14.30
Mødested: P-pladsen for enden af Rævskærvej i Tornby Klitpl.
Medbring: Gumistøvler, Proviant

3. Valbjerg, Ellidsbøl Strand, Jammerbugt
Turleder: Mariann Stenholm
Tidspunkt: 14.00 – 17.00
Mødested: P-pladsen Ellidsbøl Strand, Ellidsbølvej, Vust
Medbring: Proviant

5. Svenstrup Kær
Turleder: Allan Eskesen
Tidspunkt: 10.00 – 12.00
Mødested: Naturcenter Fosdalen, Fosdalvej 69, 9460 Brovst
Medbring: Gumistøvler

6. Mølleparken og Sorthøj
Turleder: Esben Buch
Tidspunkt: 13.00 – 15.00
Mødested: P-plads i Mølleparken ved nedlagt campingplads
Medbring: Proviant

65. Åsted Ådal
Turleder: Bjarke Egelund
Tidspunkt: 13.00 – 15.00
Mødested: Ved starten på rød rute. 500 m fra Ravnshøj.

66. Hule Mølle ved Vokslev
Turleder: Anne Marie Steffensen
Tidspunkt: 14.00 – 17.00
Mødested: Huulmøllevej 12, 9240 Nibe
Medbring: Proviant


Viborg

4. Lild Strandkær
Turleder: Jørgen Nordkvist
Tidspunkt: 10.00 – 12.30
Mødested: P-plads i Lild Strand for enden af Strandvejen
Medbring: Gumistøvler, Proviant

7. Ålvand Klithede
Turleder: Dorthea Albrechtsen
Tidspunkt: 14.00 – 16.00
Mødested: Faddersbøl Mølle, Egebaksandevej 1A
Medbring: Gumistøvler, Proviant

8. Hostrup Strand
Turleder: Anni Oppelstrup
Tidspunkt: 14.00 – 16.30
Mødested: P-plads, Hostrupvej 41, 7860 Spøttrup
Medbring: Proviant

11. Kalkoverdrev ved Mønsted Kalkgruber
Turleder: Arne Friis Hansen
Tidspunkt: 10.00 – 12.00
Mødested: P-pladsen ved Mønsted kalkgruber

12. Kim Bruun
Turleder: Kim Bruun
Tidspunkt: 13.00 – 15.00
Mødested: P-plads på Klostermarken

14. Resen Bæk ved Kongenshus Hede
Turleder: Jann Ribergaard
Tidspunkt: 10.00 – 12.00
Mødested: P-pladsen ved udkigstårnet på Kongenshus Hede, Res
Medbring: Gumistøvler, Proviant

15. Frijsbak
Turleder: Rikke Rørby Graversen
Tidspunkt: 19.00 – 21.00
Mødested: Skjesbjergvej 25, Vellev, 8860 Ulstrup


Aarhus

9. Enge ved Hemmed Kirkevej 17
Turleder: Peter Wind /Anne Murmann
Tidspunkt: 10.00 – 12.00
Mødested: Hemmed Kirkevej 17, 8585 Glesborg
Medbring: Gumistøvler

10. Høengen på Nordre Fælled
Turleder: Jan Højland
Tidspunkt: 10.00 – 12.00
Mødested: Nordre Fælled, hj. af Gl. Jennumvej / Kompagnivej
Medbring: Proviant

13. Worsøes Eng ved Væth
Turleder: Jan Højland
Tidspunkt: 13.00 – 15.00
Mødested: Frijsenvoldvej syd for nummer 19, 8940 Randers SV
Medbring: Proviant

16. Ringelmose Skov
Turleder: Gunnar Birkelund
Tidspunkt: 13.00 – 15.30
Mødested: P-plads ved Bregnet Kirke

17. Kasted mose
Turleder: Nikolaj Sass Ebsen
Tidspunkt: 13.00 – 15.00
Mødested: Fangfold ved Kasted Mose -følg grussti fra Kasted
Medbring: Gumistøvler

18. Orkideskoven ved Hjortsballe
Turleder: Peter Lange
Tidspunkt: 14.00 – 16.00
Mødested: Læssepladsen i skoven

19. Sletterhage fyr.
Turleder: Eva Kullberg
Tidspunkt: 11.00 – 13.00
Mødested: P-pladsen ved Sletterhage Fyr, 8420 Knebel
Medbring: Proviant

20. Moesgård Strand
Turleder: John Brandbyge
Tidspunkt: 14.00 – 16.00
Mødested: Kiosken ved Moesgård Strand

23. Fårbjerg og Hylke Strand
Turleder: Søren Brandt
Tidspunkt: 10.00 – 12.00
Mødested: P-plads på Fårbjergvej


Ringkøbing

63. Hegnet
Turleder: Nina Rimestad
Tidspunkt: 13.30 – 15.30
Mødested: Parkeringsplads for enden af grusvejen.
Medbring: Gumistøvler


Vejle

22. Holtum Ådal
Turleder: Lene Kolind Vilstrup
Tidspunkt: 15.00 – 17.00
Mødested: Naturcenter Harrild Hede
Medbring: Gumistøvler, Proviant


Ribe

32. Vrøgum Kær
Turleder: Merete Vigen Hansen
Tidspunkt: 13.00 – 15.00
Mødested: Filsøvej mellem Vrøgum og Kærgård. 6840 Oksbøl
Medbring: Gumistøvler, Proviant

36. Grusgraven i Myrthue og omegn
Turleder: Mette Sejerup Rasmussen
Tidspunkt: 10.00 – 12.00
Mødested: Myrthurgård, Myrtuevej 39, 6710 Esbjerg V
Medbring: Proviant

42. Kyst og tang til solnedgang – Esbjerg
Turleder: Peer Kammer Hansen
Tidspunkt: 19.00 – 21.00
Mødested: P ved “Mennesket Ved Havet”, Esbjerg
Medbring: Gumistøvler, Proviant

44. Nordbys bymarker – området nord for byen.
Turleder: Søren Vinding
Tidspunkt: 11.00 – 14.00
Mødested: Færgelejet i Nordby
Medbring: Proviant


Sønderjylland

54. Sølsted Mose
Turleder: Mette Due og Klaus Fries
Tidspunkt: 10.00 – 13.00
Mødested: Ny p-plads ved rute 11 overfor Sølsted Rasteplads
Medbring: Gumistøvler

57. Pumpestationen bag Damgade
Turleder: Finn Lindhart og Lis Kristensen
Tidspunkt: 10.00 – 11.30
Mødested: Pumpestation ved siden af Kattelauget, Damgade 980

58. Kalkkær ved Nybøl by
Turleder: Andreas Andersen
Tidspunkt: 14.00 – 16.00
Mødested: Stenderup gamle kirke.
Medbring: Gumistøvler, Proviant


Fyn

40. Staurby Skov
Turleder: Lars Lindskrog Christiansen
Tidspunkt: 10.00 – 12.00
Mødested: Staurbyskovvej ved Idrætsefterskolen

46. Præsteeng & Stenløse Skov
Turleder: Henrik Tranberg
Tidspunkt: 19.00 – 21.30
Mødested: Busstoppested Stenløsevej ud for Rulkehøjen
Medbring: Gumistøvler

47. Kajbjergskoven
Turleder: Signe Nepper Larsen
Tidspunkt: 13.00 – 15.00
Mødested: Svendborgvej 2, ved skovvejen
Medbring: Proviant

48. Voldtofte Made
Turleder: Toni Reese Næsborg
Tidspunkt: 13.30 – 15.30
Mødested: På Voldtoftevej skiltes der til markvejen, der fører til Maden
Medbring: Gumistøvler, Proviant

50. Bræmlevænge
Turleder: Claus Dalskov
Tidspunkt: 14.00 – 16.00
Mødested: P-pladsen i Bræmlevænge overfor Houvej 20.

53. Thurø Rev overdrev og strandeng
Turleder: Erik Andersen
Tidspunkt: 14.00 – 17.00
Mødested: P-pladsen for enden af Østerskovvej
Medbring: Gumistøvler, Proviant

59. Voderup Klint
Turleder: Knud Nielsen
Tidspunkt: 14.00 – 15.30
Mødested: P-pladsen på Voderup Klint

60. Påø Strand
Turleder: Marianne Krag Petersen
Tidspunkt: 15.00 – 18.00
Mødested: P-pladsen ved stranden for enden af Kågårdsvej.


Vestsjælland

25. Kongsøre Skov
Turleder: Inge Schellerup Gotfredsen
Tidspunkt: 10.00 – 12.00
Mødested: P – plads for enden af Sandskredsvej

27. Udby Vig
Turleder: Thomas Brønholm
Tidspunkt: 14.00 – 16.00
Mødested: P-plads i skovkant for enden af Hønsehalsvej

37. Maglebjerg i Assentorp
Turleder: Jan Woollhead
Tidspunkt: 10.00 – 14.00
Mødested: P-plads, start af Maglemosevej, nord for Assentorp
Medbring: Proviant

41. Kilden, St. Bøgeskov
Turleder: René Andersen
Tidspunkt: 14.30 – 17.00
Mødested: P-pladsen ved Kilden i St. Bøgeskov
Medbring: Gumistøvler

43. Kværkeby Fuglereservat
Turleder: Steen Drozd Lund
Tidspunkt: 10.00 – 12.00
Mødested: Bjergvej 77, 4100 Ringsted


Frederiksborg

21. Hellebæk Kohave
Turleder: Gunnar Rylander
Tidspunkt: 10.00 – 13.00
Mødested: Hellebækvej 87, 3150 Hellebæk
Medbring: Gumistøvler, Proviant

24. Krogenlund Mose – Småsøerne
Turleder: Sten Moeslund
Tidspunkt: 14.00 – 16.00
Mødested: P-pladsen for enden af Klokkekildevej
Medbring: Gumistøvler, Proviant


Roskilde

28. Gundsømagle Sø, østenden
Turleder: Claus Helweg OVESEN
Tidspunkt: 10.00 – 12.00
Mødested: Østrup trafikplads (busholdepladsen)
Medbring: Proviant

29. Ejby Ådal
Turleder: Søren Grøntved Christiansen
Tidspunkt: 10.00 – 12.00
Mødested: P-pladsen syd for Kyndeløse Strandvej 22

30. Hvedshøj og Hvedstrup Engsø
Turleder: Claus Helweg OVESEN
Tidspunkt: 13.00 – 14.30
Mødested: Lille parkeringsplads lige nord for Hvedshøj

33. grennessmindes økologiske gartneri
Turleder: kaare jacobsen
Tidspunkt: 13.00 – 15.30
Mødested: gartneriets P-plads, snubbekorsvej 16-18
Medbring: Proviant

34. Hundige Strand
Turleder: Poul Evald Hansen
Tidspunkt: 10.00 – 12.30
Mødested: Hundige Havnevej / Starstien

38. Høslætsengene i Bidstrupskovene
Turleder: Søren Grøntved Christiansen
Tidspunkt: 14.00 – 16.00
Mødested: Naturstyrelsens store P-plads, Avnstrupvej 22

39. Magleskov
Turleder: Hans Hinke
Tidspunkt: 10.00 – 12.30
Mødested: Gammerødvej: Første skovvej fra Gammerød

45. Odden
Turleder: Inge Ambus og Kirstine Østergaard
Tidspunkt: 14.00 – 16.00
Mødested: P-pladsen ved Prambroen


København

26. Hjortøgaard
Turleder: anna bodil hald
Tidspunkt: 10.00 – 12.00
Mødested: P-plads Sandet ved indgangen til Fl. Værløse

31. Vilde planter i Vestskoven
Turleder: Anne-Marie C. Bürger
Tidspunkt: 11.00 – 17.00
Mødested: Naturcenter Herstedhøje

62. Amager Fælled
Turleder: Nikolaj H. Correll
Tidspunkt: 19.00 – 21.00
Mødested: Sundby Metrostation
Medbring: Gumistøvler

67. Jægersborg Dyrehave og Ermelunden
Turleder: Ole B. Lyshede
Tidspunkt: 10.00 – 12.00
Mødested: Kroen ved Fortunporten, Ved Fortunen


Storstrøm

55. Jydelejet
Turleder: HC Gravesen
Tidspunkt: 13.30 – 16.30
Mødested: Jydelejet, Langebjergvej 1, 4791 Borre
Medbring: Proviant

56. Klintemølle
Turleder: Jon Feilberg
Tidspunkt: 10.00 – 12.00
Mødested: Klintholm Havnevej 38, 4791 Borre

61. Lungholm Inddæmning og Fugleværnsfondens reservat Saksfjed-Hyllekrog
Turleder: Uffe B. Nielsen
Tidspunkt: 13.00 – 15.30
Mødested: Lyttesholmvej 4A, 4970 Rødby
Medbring: Proviant

64. Myrup Bakker
Turleder: Jette Haugbølle
Tidspunkt: 10.00 – 14.00
Mødested: Myrupparken, Myrupvej 12A, 4700 Næstved
Medbring: Proviant

68. Strandeng på Enø og havevandring
Turleder: John Bang Jørgensen
Tidspunkt: 10.00 – 12.00
Mødested: Vendepladsen for enden af Enø Kystvej. (Draget)

69. Mandehoved
Turleder: Naturvejleder Kirsten Føns
Tidspunkt: 13.00 – 15.00
Mødested: Stevns Naturcenter, Mandehoved 10


Bornholm

49. Kokkeløkken
Turleder: Finn Hansen
Tidspunkt: 14.00 – 15.30
Mødested: P-plads ved skydehus, Brommevej 25
Medbring: Gumistøvler, Proviant

52. NaturBornholm
Turleder: René Larsen
Tidspunkt: 13.00 – 15.00
Mødested: NaturBornholm. Grønningen 30. 3720 Aakirkeby